Dla mediów

Bokserzy i kickbokserzy z wyższym ryzykiem miażdżycy, zawałów i zdarzeń sercowo-naczyniowych. Winne częste urazy głowy

Sporty walki niosą za sobą wysokie ryzyko kontuzji. Przyjęcie ciosu w głowę, zadanego przez zawodowego boksera, kickboksera czy zawodnika mieszanych sztuk walki, niejednokrotnie skończyło się dla przeciwnika tragicznie. Niektórzy pięściarze potrafią wyprowadzić uderzenie z siłą od 190 do nawet 570 kg. Można sobie jedynie wyobrazić, co dzieje się z mózgiem zawodnika w momencie uderzenia. Wielokrotne ciosy w głowę prowadzą do mikrourazów mózgu, które bezpośrednio mogą wiązać się z uszkodzeniem przysadki mózgowej. W jaki sposób wiąże się to z niedoborem hormonu wzrostu i wyższym ryzykiem wystąpienia zdarzeń sercowo-naczyniowych?
Czytaj więcej

Wypadki komunikacyjne i deficyt hormonu wzrostu – co je łączy?

Przyczyny niedoboru hormonu wzrostu (Eng. GH lub HGH – Growth Hormone, Human Growth Hormone) bywają wrodzone lub nabyte. Okazuje się, że zaburzenia wydzielania GH przez przysadkę w przypadku dorosłych mogą być spowodowane m.in. guzami i torbielami w okolicy podwzgórzowo-przysadkowej lub zapaleniem przysadki, ale również urazami mechanicznymi głowy, powstałymi np. w wyniku wypadków komunikacyjnych.
Czytaj więcej

Niedobór hormonu wzrostu może mieć poważne konsekwencje dla zdrowia – Polska Agencja Prasowa

Niskorosłość, osteoporoza oraz niekorzystne zmiany metaboliczne prowadzące do zaburzeń układu krążenia, powikłań zatorowo-zakrzepowych, a także ostrych incydentów sercowych i naczyniowych (zawałów i udarów) – to tylko niektóre skutki długotrwałego niedoboru hormonu wzrostu. Problem dotyczy zarówno dzieci, jak i dorosłych.
Czytaj więcej